„Златни кључић” и „Златно словце“

У сусрет 55. Међународном фестивалу поезије„Смедеревска песничка јесен“, 13. јуна 2024. године, на Дечјем одељењу Народне библиотеке Смедерево, уприличен је свечани пријем за најуспешније такмичаре поетског конкурса за децу основношколског узраста „Златно словце“, који се по шести пут одржава у оквиру програма МФП „СПЈ“.

Том приликом су се деци се обратили Јовица Тишма, завичајни стваралац и Вишња Рајковић Мрдаковић, руководилац Дечјег одељења Народне библиотеке Смедерево.

Ове године објављен је зборник „Писмо возачу“ у којем су објављене песме дванаесторо награђених ученика на поетском конкурсу „Златно словце“, а то су:

Нина Гавриловић, ОШ „Вожд Карађорђе“, Водањ

Стефан Симић, ОШ „Бранислав Нушић“, Смедерево

Нина Милевић, ОШ „Доситеј Обрадовић“, Смедерево

Дарија Матић, ОШ „Јован Јовановић Змај“, Смедерево

Ена Стојановић, ОШ „Димитрије Давидовић“, Смедерево

Анђа Пешић, ОШ „Сава Ковачевић“, Михајловац

Олга Ђекић, ОШ „Др Јован Цвијић“, Смедерево

Никола Матејић, ОШ „Иво Лола Рибар“, Скобаљ

Сара Радојковић, ОШ „Херој Срба“, Осипаоница

Алекса Ђорђевић, ОШ „Светитељ Сава“, Друговац

Растко Марковић, ОШ „Др Јован Цвијић“, Смедерево

Миња Стаменковић, ОШ „Илија Милосављевић Коларац“, Колари

У завршници програма МФП „СПЈ“, у четвртак, 17. октобра 2024. године, одржана је свечана додела награде за поезију за децу „Златни кључић Смедерева“. По одлуци стручног жирија који је радио у саставу Јовица Тишма, Ранко Павловић и Бранко Стевановић, овогодишњи лауреат ове награде је песник Бошко Ломовић. Смедеревски предшколци су имали ту част да песнику уруче златни кључић, а награђени ученици су пред многобројном публиком читали своје песме инспирисани песмом Бошка Ломовића „Писмо возачу“. Програм је водио Јовица Тишма, а Вишња Рајковић Мрдаковић, руководилац Дечјег одељења Народне библиотеке Смедерево, је у име Библиотеке најмлађим смедеревским песницима уручила чланске карте за 2025. годину.

• Бошко Ломовић је рођен 1944. године у Брезни надомак Горњег Милановца. На Филолошком факултету у Београду завршио је студије на групи српско-хрватски језик и књижевност народа Југославије, али је готово читав радни век провео у новинарству. Био је дугогодишњи дописник „Политике”. Уз новинарску, градио је и књижевну каријеру током које је објавио више од педесет књига поезије, прозе, књижевне и ликовне критике. Половину свега написаног наменио је најмлађима, а жири је издвојио неколико књига: „Заљубљени бицикл”, „Рађање пјесме”, „На слово на слово Љ”, „Нешто важно”, „Наташа из треће клупе”, „Мирјана нема појма”, „Мој отац продаје шуму”, „Шта ћу ја у Шангају”, „Питај мога брата”, „Видовита Ана или зашто смо украли магарца”, „Буквар дечјих дужности”, „Узбуна на планети ОкукО”, „Десет дана, а стотину чуда”. Добитник је бројних награда за појединачне песме, приче и књиге, међу којима су и награде које носе имена наших значајних писаца: Иво Андрић, Зија Диздаревић, Драгојло Дудић, Војислав Илић Млађи, Лаза Костић, итд.