Смедеревска песничка јесен – 24. Сајам поезије

У четвртак, 15. октобра 2024. године, на Позајмном одељењу Народне библиотеке Смедерево, свечано је отворен 24. Сајам поезије, који се традиционално одржава у оквиру програма Међународног фестивала поезије „Смедеревска песничка јесен”.

Многобројним присутним песницима и осталим гостима најпре се обратила Марина Лазовић, директорка Библиотеке, говорећи о дугој традицији Сајма поезије и пожелевши добродошлицу фестивалу Смедеревска песничка јесен и у простор наше библиотеке. Потом је све госте поздравио и Миљан Губеринић, директор Фестивала, чиме је почело даривање књигама – своје одабране књиге Библиотеци су свечано поклонили песници учесници на овогодишњем фестивалу. Програм је водила Вишња Рајковић Мрдаковић. Библиотеку, као и сваке године овим поводом, краси више изложби књига. На Позајмном одељењу се налази централна изложба 24. Сајма поезије која представља избор поетских књига из фондова Библиотеке објављених између два фестивала. Реч је о поезији на српском језику, поезији за децу, збиркама поезије смедеревских аутора и издавача и издањима Фестивала. Такође, у просторијама Позајмног одељења, у току су изложбе посвећене следећим јубилејима: 200 година од рођења Бранка Радичевића, 150 година од рођења Јована Дучића, 100 година од рођења Булата Окуџаве, 100 година од рођења Мире Алечковић и 200 година од смрти Џорџа Гордона Бајрона. На Дечјем одељењу се може погледати изложба књига Бошка Ломовића, добитника награде Златни кључић Смедерева за ову годину.