ПЛАМЕН НАД СМЕДЕРЕВСКИМ ГРАДОМ
~ Сећање на 5. јун 1941. године ~
Експлозија муниције у Смедеревској тврђави највећа је несрећа која је задесила Смедерево у његовој дугој историјској прошлости. Петог јуна 1941. године, у 14 часова и 14 минута, град је потресла страховита експлозије депоноване муниције, коју су Немци сакупљали за потребе своје ратне индустрије. На самом почетку Другог светског рата, Смедерево је дало велике људске и материјалне жртве.
Први запис о овом догађају настао је 1948. године. У рукописном тексту „Хроника о експлозији муниције 5. јуна 1941. године у Смедереву” Аранђел Р. Стефановић је забележио сведочења својих познаника и пријатеља на основу којих је настао један прилично тачан опис догађаја.
Двадесет пет година након експлозије, Милан Вулетић, историчар и виши кустос Музеја у Смедереву, објавио је резултате својих истраживања, а расветљавању петојунске трагедије допринеле су и публикације „Смедерево – српска Хирошима” Милорада Милановића и „Трагање за истином” Мирослава Станковића. Сећања и казивања преживелих очевидаца забележио је Славко Домазет у књизи „Од оних који су остали”.
Поводом 80-годишњице петојунске експлозије, на Позајмном одељењу постављена је изложба „Пламен над Смедеревским градом” која представља избор завичајне грађе о једном од најтрагичнијих догађаја у новијој историји Смедерева.
У оквиру Дигиталне завичајне збирке читаоцима су доступне публикације „Од оних који су остали” и „Смедерево – српска Хирошима”.
Милорад Милановић, „Смедерево – српска Хирошима”, Смедерево, 1998. https://digitalna.nb.rs/wb/NBS/Zavicajne_zbirke/Narodna_biblioteka_Smederevo/knjige/NBSD_075#page/0/mode/1up
Славко Домазет, „Од оних који су остали”, Смедерево, 1991. https://digitalna.nb.rs/wb/NBS/Zavicajne_zbirke/Narodna_biblioteka_Smederevo/knjige/NBSD_045#page/0/mode/1up